Foto: Privat
Att välja den roligaste segern under 2024 är svårt så jag tar två; segrarna i uttagningsloppet till Elitloppet på Jägersro och segern i Mini Milemästaren på Tingsryd. Båda tog jag med med Gransjöns Krumelur.
Mina förhoppningar och mål med 2025 är att mina ponnyer ska gå bra och få vara friska. Då jag inte får köra kat. A längre satsar jag på de större loppen med Gransjöns Krumelur, men letar ny kusk.
Mitt roligaste minne var när jag vann Bergsåkers Stora Montepris då vi hade åkt långt och det var lagerkrans i det loppet! Men även min sista monteseger för året, då jag visste innan att vinner jag detta så kan ingen slå mig i championstriden.
2025 hoppas jag att min ponny Tuffing tar sig till monte SM, och att han får visa hur bra han är, att vinna det vore en stor dröm! Jag vill även gärna slå förra årets segrar, men det kan bli tufft!
Den största segern under 2024 var 6-års championatet på Sundbyholm med Chimmichurri. Hon gjorde ett fantastiskt lopp ute i spåren och fick vinna relativt lätt till slut. En annan seger som personligen betydde mycket var en seger på Visby med mitt första egna russ Puzt. Han är född på Lojsta Hed och jag har ägt honom sedan han var en dag gammal. Det har varit mycket krångel med honom under de två senaste åren med mycket galopper och att han inte klarade av att springa om andra hästar. Därför blev var det en väldigt rolig seger när det äntligen fick stämma för honom igen.
2024 var ett väldigt bra år med fina prestationer och jag fick delta i lopp som SM och Lilla Elitloppet. 2024 kommer bli svårt att toppa, men jag hoppas att hästarna fortsätter prestera lika fint under 2025. Jag har som förhoppning att vara med i SM med Piri-Piri och Derbyt med Vikas Robben. Det skulle också vara kul om min nya treåring Voldemort L.B. lyckas ta sig till Kriteriet.
Det är svårt att välja ut den roligaste segern, men segern i Kriteriet med Bell issimo och segern i Sundsvall Open trot med Mormors Orvar var två av dom större segrarna. Den känslomässigt största segern var att få vinna Fornaboda stora pris med Talang II efter tappskon i Monte-SM, vilket var en skön revansch.
Målen 2024 är att ha alla hästar i fint skick och väl förberedda för sina uppgifter och att alla får vinna lopp. Vi siktar på några större lopp såklart. Ett annat mål är att Talang, som nu fyllt 18 år, får göra en sista start i Monte-SM. Jag är honom evigt tacksam för dessa år då vi skrapat ihop med hela 44 montésegrar ihop. För min egen del att bli klar med stor häst-licensen.
Bilden från vänster: Wilma Johansson, Alexia Ginman, Nellie Gradling och Linn Hedqvist
Publicerad onsdag 29 januari 2025. kundtjanst@travsport.se